“Yunus Emre’yi Vefatının 703. Yılında anma ve Yunus Aşk Albümü” Etkinliği

“Yunus Emre’yi Vefatının 703. Yılında anma ve Yunus Aşk Albümü” konulu konferans 02 Mayıs 2024 Perşembe günü online olarak merkezimizin bu seneki ilk etkinliği olarak gerçekleştirilmiştir. Mehmet Efe konferansta Ahmet Adnan Saygun’un unutulmaz eserlerinden Yunus Emre Oratoryosu ve bu hazırladıkları Yunus Emre ve Aşk Albümünün farklarını anlatmıştır. Etkinlikte 12 tane eser bulunan albümden parçalar dinletilmiştir. Göksel Baktagir’in besteleri Mehmet Efe ve Serkan Sönmez’in orkestrasyonu ile ezgilere bürünen Yunus Emre şiirleri için Sayın Efe konuşmasında “Bu projenin bin bir emek harcanarak yapıldığı ve manevi tarafının çok ağır olduğunu, sade, yalın her platformda icra edilebilecek eserler oluşturmaya çalıştıkların ve herkese ulaşabilsin diye e-kitap olarak yayınladıklarını” belirtmiştir.

Konferansa değerli sanatçı ve bestekar Göksel Baktagir de konuk olarak bağlanarak, duygu ve düşüncelerini dile getirmiştir. “Hak aşığı Yunus Emre ve şiirleri çocukluk ruhumdan beri gönlüme tesir etmiştir” diye başlayarak sözlerine, “İnsan bir kalem gibidir. O kalem dolduğunda mürekkebinden kelam dökülmeye başlar. Ortaokul yıllarımda edebiyat dersimizde öğretmenimiz bir şahsiyeti tasvir etmemizi istediğinde gönlüme Hak Aşığı Yunus Emre düşmüştü. O günden beri aramızda bir gönül bağı olduğunu hissederim. Hak yolunda yürümek İlahi Aşk yolculuğuna talip olmak demektir. Hak Aşığı Yunus Emre bu yola talip olan en önemli tasavvuf şairlerindendir. Bu anlamda tasavvuf ile yoğrularak kalemini aşkla doldurmuştur. Yunus’ta kalem bir kelam oldu ve mürekkebi dizelerine aktı. Derin anlamlar içeren şiirleri gönlümüze pürnur oldu, mana kapıları aralandı. Yunus’un seçkin şiirlerini bestelemek bize de nasip oldu. Bu anlamda kıvancımız çok büyük ve şükrümüz sonsuzdur. Böylelikle “Yunus & Aşk” adlı eser vücuda geldi. Kemik ete büründü, Yunus’un nurlu kelamı musikiyle örüldü. Yunus Emre’nin aşk ateşinde pişmiş şiirlerini bestelemek kalbimizin aşk yolculuğuna dâhil olmasına vesile oldu.

Oratoryo formunda bestelediğimiz bu eserin yaylı orkestra düzenlemelerini büyük bir emekle yapan müziğe gönül vermiş kıymetli Serkan SÖNMEZ’e ve Mehmet EFE’ye kalpten teşekkür ederim” cümleleriyle konuşmalarını tamamlamıştır. Etkinlik sorularla ve iyi dilek temennilerle sona ermiştir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Mayıs 2024 Çarşamba
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2024 Çarşamba